ABC Rottweiler Poradnik cz.6

Ze strony
Rottweiler ZKwP / FCI – Hodowla i Pasja
ABC Rottweiler poradnik
cz.6
Czy ważne jest, gdzie urodziło się szczenię?

Rottweilery zarejestrowane w ZKwP i dopuszczone do hodowli muszą spełnić kilka warunków: Obowiązkowe badania stawów biodrowych, testy psychiczne, minimum 3 wystawy, gdzie samce muszą być ocenione 3X minimum oceną doskonałą, natomiast suki 3X oceną minimum bardzo dobrą.

Wielu hodowców jednak wykonuje u swoich psów więcej badań, niż wynika z obowiązku nałożonego przez ZKwP. Często badane są również stawy łokciowe, JLPP, określony profil DNA. Suka powinna być dobrze przygotowana do ciąży. Wskazane jest wykonanie badań kontrolnych: biochemia, morfologia, badania tarczycy, badania w kierunku chorób odkleszczowych, USG i EKG. Suka musi być regularnie szczepiona przeciw chorobom zakaźnym, odrobaczana, zdrowo odżywiana.
Ważna jest kondycja fizyczna, ponieważ ciąża i poród to ogromne obciążenie dla organizmu, dlatego suczka powinna mieć zapewnioną sporą dawkę ruchu.
W drugiej połowie ciąży ruch powinien być ograniczony, dlatego musi być kondycyjnie przygotowana dużo wcześniej. Suka w okresie ciąży i odchowu szczeniąt, oprócz dobrej jakości karmy, powinna mieć wzbogaconą o suplementy dietę. Wspomogą one w tym czasie jej organizm, a także wzmocnią rozwijające się szczenięta.
Rosnące maluchy powinny mieć zawsze czysto i sucho, mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca do zabawy, dużą ilość bodźców do prawidłowego rozwoju, kontakt z człowiekiem i być dobrze odżywione.
Szczenięta powinny być czyściutkie i pachnące, ciekawskie, podchodzić z zaufaniem do człowieka, być wesołe i skore do zabawy, waga powinna być zbliżona do ich wieku w tygodniach (np. 8 tygodniowe szczenię rottweilera waży +/- 8 kg ).
Na co zwrócić szczególną uwagę? Zaniepokojenie powinny wzbudzić szczenięta, które na widok ludzi chowają się, kulą, nie chcą podejść, podwijają ogonki, obszczekują z daleka, brzydko pachną (zapach, jaki pamiętamy z ZOO), mają matową sierść, są osowiałe, mają ropny wyciek z oczu lub nosa.
Hodowca powinien pokazać miejsce, gdzie przebywają wraz z matką szczenięta, pokazać pozostałe psy przebywające w hodowli i warunki w jakich żyją.
Jeśli nie ma nic do ukrycia, nie powinno to być dla niego problemem.
Kupując szczenię hodowca ma obowiązek: udostępnić kartę przeglądu miotu, pokazać w książeczce wpisane wszystkie odpowiednie do wieku szczepienia i odrobaczenia szczeniąt. Hodowca w obecności kupującego, powinien odczytać chip lub tatuaż (czy jest zgodny z wpisem na metryce i w książeczce zdrowia psa). Przekazać umowę sprzedaży lub rachunek/fakturę, potwierdzające zakup psa. Szczenię powinno dostać metrykę (czasem ma wyrobiony rodowód krajowy lub eksportowy do wyjazdu za granicę). Często szczenięta wyposażone są w wyprawkę od hodowcy, na dobry początek nowego życia, ważne żeby szczenię dostało na pierwsze dni karmę, którą było żywione w hodowli.
Czasem na wymarzone szczenię lepiej poczekać rok lub dłużej, wszystko dokładnie sprawdzić, nawiązać kontakt z hodowcą, niż pod wpływem impulsu otworzyć stronę z ogłoszeniami i pojechać po szczenię do hodowli, bo jest blisko lub/i tanio.
Jeśli coś Wam się nie spodoba, coś Was zaniepokoi, macie jakiekolwiek zastrzeżenia, w każdej chwili możecie się wycofać z kupna szczenięcia.
W następnej części ABC napiszę, jak przygotować się na przybycie szczeniaka.