ABC Rottweiler Poradnik cz.7


Jak przygotować się na przybycie szczeniaka?

Nie można dać ponieść się chwili, otworzyć stronę z ogłoszeniami i pojechać po szczeniaka. Na przybycie nowego lokatora trzeba się dobrze przygotować. Mam nadzieję, że większość osób, zanim podjęło decyzję o wyborze rottweilera na członka rodziny, zapoznało się ze specyfiką rasy, ma świadomość konieczności szkoleń, zdaje sobie sprawę ze zniszczeń jakie może wyrządzić szczenię dużej rasy, nie ma w domu osoby z silną alergią na psa, nie wybiera się w podróż do "Zasiedmiogórogrodu", gdzie absolutnie nie może psa zabrać...
Jeśli to możliwe, dobrze wziąć parę dni urlopu, żeby przez jakiś czas być z maluchem. Trzeba przygotować dom i ogród (jeśli mamy), żeby szczeniak był bezpieczny.
W domu:
-zabezpieczyć kable i kontakty,
-dostęp do schodów,
jeśli mamy śliskie podłogi w domu, zabezpieczyć w ciągach komunikacyjnych np. wykładziną
-przygotować zamykaną szafkę na buty,
-wiszące firanki lub zasłony zabezpieczyć
-z niskich, otwartych regałów schować cenne oraz szklane przedmioty.
W ogrodzie:
-sprawdzić dokładnie czy ogrodzenie jest szczelne i czy nie odstają elementy siatki, które mogą skaleczyć psa
-zabezpieczyć baseny, oczka wodne
-uprzątnąć podwórko z desek, gwoździ, drutów, kabli i innych elementów, które
zagrażają psu
-sprawdzić czy w ogrodzie nie rosną rośliny, które są trujące dla psa
-przygotować się na nową aranżację ogrodu 😉
Oczywiście trzeba zrobić niezbędne zakupy. Warto wcześniej spytać hodowcę, czy szczenięta dostaną wyprawkę i co będzie zawierała, ponieważ kupowanie kolejnego kompletu np. smyczy i obroży dla szczeniaka, który szybko rośnie, nie ma sensu. Hodowca również powinien zapewnić karmę na pierwsze dni w nowym domu, jaką szczeniak był żywiony, żeby uniknąć problemów żołądkowych.
Lista zakupów dla szczeniaka:
1) obroża -koniecznie z możliwością regulacji, nie może być zbyt cienka, żeby szczeniak się nie dusił. Nie polecam łańcuszków metalowych (zacisk, półzacisk), ani szelek, do nauki chodzenia na smyczy najlepsza jest obroża.
2) smycz - nie polecam smyczy typu flexi, wysuwanych automatycznych, ponieważ nie ma możliwości kontroli nad psem i szybkiej korekty, a w przypadku, gdy wypadnie nam z ręki, może psa poważnie wystraszyć i powodować ucieczkę, przed czymś co go "goni". Smycz skórzana może zachęcać psa do gryzienia jej i żucia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zwykła smycz z taśmy, może być przepinana.
3) legowisko - na pierwsze legowisko szczeniaka, najlepiej sprawdza się" dry bed " w rozmiarze 100x150 złożony na 4 jak pies urośnie, można go złożyć na 3. Jest miękki, wygodny, łatwy do wyprania i szybko schnie. Zakup drogiego posłania z materiału nie ma sensu, ponieważ szczeniętom takie posłania często "wybuchają" Ze względów bezpieczeństwa nie polecam koszyków z wikliny, maluch na pewno je pogryzie, a ostre kawałki mogą mu poranić gardło.
4) miski - metalowe o pojemności ok.2l. potrzebne będą minimum dwie. Nie polecam misek plastikowych, ponieważ zostaną szybko pogryzione, a plastik może zostać połknięty przez szczeniaka
5) gryzaki naturalne - żwacze wołowe, penisy wołowe, uszy królicze, tchawice jagnięce itd. Proszę nie kupować kolorowych patyczków, białych, prasowanych kosteczek, ponieważ nie jest to zdrowe dla psów.
6) nagrody - ja preferuję robione przeze mnie nagrody dla szczeniąt: suszone w piekarniku w temp.80*C, pocięte na paski filety z indyka lub kurczaka, gotowane serca indycze lub kurze, a czasem wędzony kurczak. Czasem wystarczy mieć w kieszeni jeden posiłek szczeniaka w formie suchej karmy i karmić z ręki w momencie nagradzania pozytywnego zachowania szczeniaka.
7) zabawki - piszczące piłeczki, sznury z węzłami, skórzane gryzaki, piłeczki na sznurku. Należy pamiętać, żeby nie bawić się ze szczeniakiem w przeciąganie, szarpanie, do czasu wymiany zębów, żeby nie pokrzywił mu się zgryz.
8)szampon - tylko taki, który jest przeznaczony dla szczeniąt. Ja nie jestem zwolennikiem kąpieli szczeniąt młodszych niż 3 miesiące… ale czasem trzeba
9) preparaty witaminowe, suplementy diety - dodatkowe preparaty należy podawać po konsultacji z weterynarzem lub podawać takie, jakie polecił hodowca.
Życzę wszystkim szczęśliwego życia i samych radosnych momentów, z nowym członkiem rodziny ❤
Obroża i smycz są najlepsze do nauki chodzenia na smyczy
Strat w ogrodzie nie da się uniknąć 😉
Sprawdź czy ogród jest bezpieczny dla szczeniaczka