ABC Rottweiler Poradnik cz.9

ABC Rottweiler poradnik
cz. 9

Kalendarz szczepień, kwarantanna, socjalizacja

Podstawowymi zwrotami, które każdy nowy opiekun szczeniaka usłyszy wiele razy, będą: “szczepienia”, “kwarantanna” i “socjalizacja”.
Często weterynarze i behawioryści spierają się, co w życiu psa jest ważniejsze, kwarantanna czy socjalizacja, bo wg. teorii głoszonych przez obie strony, te kwestie się wykluczają….czy aby na pewno?
Ja jestem zwolennikiem zachowania zdrowego rozsądku i złotego środka. Szczenię socjalizuje się najefektywniej do 16 tygodnia życia, ale tak naprawdę socjalizacja psa trwa przez całe jego życie. Hodowcy mają do wyboru trzy schematy szczepień.
Ja jestem zwolennikiem wczesnego kalendarza i szczenięta ode mnie wychodzą do nowych rodzin już 3 razy odrobaczone i 2 razy zaszczepione
(+ kilka dni kwarantanny). Nowy opiekun musi odrobaczyć szczenię w
11 tygodniu życia i zaszczepić na choroby zakaźne w 12 tygodniu (zawsze wcześniej o tym przypominam). Szczepienie przeciw wściekliźnie czasem można połączyć razem ze szczepieniem przeciw chorobom zakaźnym w 12 tygodniu, stosują to najczęściej hodowcy wysyłający szczenięta zagranicę. Ja jednak radzę oddzielić te szczepienia i malucha przeciw wściekliźnie zaczepić w 15 tygodniu życia (minimum 3 tygodnie odstępu od ostatniego szczepienia), zawsze tydzień przed każdym szczepieniem należy psa odrobaczyć!!! Poniżej podane są schematy sczepień.

SCHEMATY SZCZEPIENIA SZCZENIĄT:

*Wczesny kalendarz szczepień
1) 6 tydzień życia
-nosówka i parwowiroza (specjalne szczepionki dla szczeniąt)

2) 9 tydzień

-nosówka

-parwowiroza
-choroba Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby)
-kaszel kenelowy
3) 12 tydzień
-jak wyżej, ewentualnie + koronawiroza i leptospiroza

*Standardowy kalendarz szczepień:
1) 8-10 tydzień
-nosówka
-parwowiroza
-kaszel kenelowy
-choroba Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby)
2) 11 -14 tydzień
-jak wyżej, ewentualnie + koronawiroza i leptospiroza

*Szczepienie późne (nie zalecane)
1) Po 12 tygodniu
-nosówka

-parwowiroza

-kaszel kenelowy
-choroba Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby)
-ewentualnie koronawiroza i leptospiroza

We wszystkich trzech schematach dawkę przypominającą szczepionki podajemy po roku, a następnie co kilka lat.
Wścieklizna
Zgodnie z ustawą o zwalczaniu chorób zakaźnych, szczenię po ukończeniu 3-go miesiąca życia powinno zostać w ciągu 1 miesiąca zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie przeciwko wściekliźnie należy powtarzać co roku.

Należy pamiętać, że kwarantanna chroni życie naszego psa, ale socjalizacja sprawia, że życie z naszym psem, jest łatwiejsze. Przestrzegając kilku zasad, można pogodzić obie te istotne sprawy.
Po każdym szczepieniu odporność naszego psa gwałtownie spada, parę godzin po szczepieniu należy uważnie zwierzę obserwować i w razie niepokojących objawów, takich jak przyśpieszony oddech, duszności, ślinotok lub inne odbiegające od nomy zachowanie, szybko skontaktować się z lekarzem weterynarii. Trzeba pilnować, żeby nasze buty były poza zasięgiem szczeniaka, myć ręce po powrocie do domu, unikać kontaktu naszego szczeniaka ze zwierzętami, co do których nie mamy pewności czy są zdrowe i szczepione, unikać kontaktu z odchodami innych zwierząt. Czyli jak zachowując te środki bezpieczeństwa, socjalizować naszego malucha? Szczenię poznaje świat wszystkimi zmysłami i chłonie wszystko jak gąbka. Jeśli mamy swój ogród, gdzie nie wchodzą obce zwierzęta, szczeniak może po nim bezpiecznie biegać, poznając różne zapachy, rodzaje podłoża, dźwięki. Można świat zaprosić do nas, czyli np. zaprosić znajomych z małym dzieckiem, starszych ludzi, postawnych mężczyzn w kapeluszu i bez, w okularach, z parasolami, płaszczu przeciw deszczowym. Poprosić o odwiedziny przyjaciół z dorosłym, zdrowym, zaszczepionym psem, który jest bardzo zrównoważony i wprowadzi nasze szczenię w świat psich komunikatów. W wieku 3 miesięcy, można zapisać malucha do psiego przedszkola, gdzie pod okiem specjalisty, pozna zasady panujące w gronie rówieśników, zazwyczaj takie szkoły pilnują czy psiaki są szczepione. Dobrym sposobem socjalizacji jest zabieranie malucha w plecaczku noszonym z przodu, w różne miejsca, gdzie psiak, czując naszą bliskość, pozna świat, odgłosy miasta, głośne samochody, zapachy, ludzi. Można skorzystać z komunikacji miejskiej, pojeździć windą, odwiedzić galerię handlową, zabierać pieska na krótkie przejażdżki samochodem. W domu zapewniajmy psu jak najwięcej różnych bodźców. Kolorowe zabawki o różnej fakturze, dźwięki z telewizora, odgłosy urządzeń kuchennych, spadająca łyżka; można odtwarzać, z dnia na dzień coraz głośniej, odgłosy fajerwerków; przyzwyczajać malucha do dźwięku odkurzacza, czy kosiarki do trawy; do kartonu schować różne przedmioty i ciągnąć go na sznurku za sobą; pojeździć po domu lub ogrodzie walizką na kółkach. Pamiętajmy również, o przyzwyczajeniu psa do różnych zabiegów pielęgnacyjnych jak dotykanie łap, ogona, uszu, zaglądanie do pyska, przez nas i przez inne osoby, jest to bardzo przydatne w czasie wizyt w gabinecie, ale również np. w czasie wystaw. Wszystko to pokazuje szczeniakowi, w komfortowych dla niego warunkach, że świat jest ciekawy i bezpieczny, a nam może zawsze ufać. Większość hodowców dba o prawidłową socjalizację swoich szczeniąt. Ich psia mama i rodzeństwo również uczy psich zachowań, więc ważnym jest, by nie oddzielać zbyt młodych (przed 8/9 tygodniem życia) szczeniąt od rodziny.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam i wyjaśniłam Wam , jak pomóc szczeniakowi stać się odważnym, pewnym siebie i zrównoważonym psem, nie ryzykując i nie narażając go, na utratę zdrowia, a nawet życia.

Nauka pokazywania zębów przydaje się potem przy zabiegach weterynaryjnych i w czasie wystaw
Zajęcia w psim przedszkolu HITT DOG w Krakowie