ABC Rottweiler Poradnik cz.3

cz.3
ABC Rottweiler poradnik

ze strony

Rottweiler ZKwP/FCI- hodowla i pasja

W tej części ABC podpowiem, na co zwrócić uwagę wybierając hodowlę, jakie pytania zadać hodowcy, czego się wystrzegać, a co jest pożądane.
Na jakie pytania powinien odpowiedzieć hodowca?
•Ile zwierząt mieszka w hodowli?

  • W jakim są wieku?
  • Ile z nich ma uprawnienia hodowlane?
  • Ile jest szczeniąt, z ilu miotów?
  • Które psy są rodzicami szczeniąt?
  • Ile zwierząt jest na emeryturze?

Są duże hodowle, które działają jak doskonałe przedsiębiorstwa. Zatrudniają ludzi do opieki nad zwierzętami, szkoleniowców, handlerów. W hodowlach jest czysto, psy mają zapewnioną opiekę, odpowiednie żywienie, suplementację, odpowiednią ilość ruchu, opiekę weterynaryjną, a szczenięta socjalizację. Koszty takiej hodowli są duże, jednak zazwyczaj właściciele hodowli mają inne źródło dochodu i stać ich na inwestowanie w swoją pasję.

Niestety są też ludzie, którzy żyją tylko ze sprzedanych zwierząt. Żeby mieć na utrzymanie, mają w ciągłej sprzedaży szczenięta, które rodzą się cały rok. I tu powstaje problem, gdy szczenięta się nie sprzedadzą, zostają i zaczynają rosnąć, a kolejne mioty już są na świecie. Zwierząt jest nagle kilkanaście/kilkadziesiąt, wszystkie potrzebują jedzenia, opieki weterynaryjnej, uwagi, czasu, trzeba sprzątać, itd. Pochłania to ogromną ilość czasu i pieniędzy. Do tego trzeba z czegoś żyć, jeść, zrobić opłaty, tankować samochód – jedna osoba nie jest w stanie fizycznie zapewnić odpowiedniej opieki kilkunastu/kilkudziesięciu psom, które na tym cierpią. Rottweilery pozbawione kontaktu z człowiekiem, zamknięte w kojcach, bez odpowiedniej ilości ruchu, zaczynają mieć problemy ze zdrowiem i psychicznie źle to znoszą. Dochodzi do tego oszczędzanie na karmie, brak suplementów, brudne kojce, zaniedbane psy i smród. Ktoś z Was, kiedyś w komentarzu napisał: ” jeśli jest potworny smród – wiej ” i tu przyznaję rację… Ja takie miejsca nazywam wprost: hurtownie/ fabryki i radzę je omijać.

Kolejną kategorią są hodowle domowe. Hodowca, często z członkami rodziny, sprawuje opiekę nad swoimi psami, których jest tylko tyle, iloma jest w stanie się opiekować, nie zaniedbując żadnego. Zwierzęta są częścią rodziny, szczenięta są w stałym kontakcie z człowiekiem, znają odgłosy domu i otoczenia. Mają warunki życia takie, jakie najczęściej potem, zapewnią im nowi opiekunowie.
Pamiętajcie, jeśli hodowca nie chce lub nie potrafi szczerze udzielić Wam wszystkich informacji nt. swoich zwierząt, na miejscu okazuje się, że warunki panujące w hodowli są dalekie od Waszych oczekiwań, nie chce pokazać wszystkich psów, jakie ma pod opieką, lepiej zrezygnować i poszukać innej hodowli.
W kolejnej części ABC, będę pisała o innych pytaniach, które warto zadać hodowcy …