KUGA ROTT FCI Kennel

HODOWLA ROTTWEILERÓW

Stars kuga rott fci kennel

Rottweiler uważany jest za jedną z najstarszych ras psów, której pochodzenie sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Psy te pasły i zaganiały bydło, i towarzyszyły legionom w wyprawach za Alpy, broniąc obozów i pilnując bydła.

W rejonie Rottweil doszło do wymieszania psów Rzymian z miejscowymi. Powstałe psy trzymane były do pasienia i pilnowania bydła, oraz stróżowania i pilnowania dobytku. Z czasem przyjęła się dla nich nazwa, zawierająca nazwę starego, wolnego miasta Rottweil – „pies rzeźnicki z Rottweil”, bo szczególnie upodobali je sobie rzeźnicy, zainteresowani wyłącznie cechami użytkowymi.

Z czasem z tych psów rzeźnickich powstały doskonałe psy stróżujące, zaganiające i pociągowe. Kiedy w początku XX wieku rozmaitymi rasami psów zainteresowała się policja, rottweiler znalazł się między wytypowanymi. Szybko stało się oczywiste, że wyjątkowo nadaje się on na policyjnego psa służbowego, i jako taki uznany został oficjalnie w roku 1910. 

Celem hodowców stało się uzyskanie psa bardzo silnego, maści czarnej podpalanej, który łączy siłę z pewną szlachetnością, i doskonale spełnia funkcje towarzysza, psa służbowego i pracującego.

ROTTWEILER FCI standard nr.147 

POCHODZENIE : Niemcy.

UŻYTKOWOŚĆ : Pies do towarzystwa, służbowy, pracujący.

KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do bydła.  

Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa. Obowiązują próby pracy

Rottweiler jest psem dużym lub średniej wielkości, mocnym, ani ciężkim, ani lekkim, ani wysokonogim lub wiotkim. 

Ma wyważone proporcje, jest zwarty, mocno zbudowany,
stanowi uosobienie siły, sprawności i wytrzymałości. 

ZACHOWANIE /TEMPERAMENT:   dobrotliwy, z zasady łagodny i kochający dzieci. Rottweiler jest oddany właścicielowi, posłuszny, łatwy do ułożenia i chętny do pracy. Ma wygląd naturalny i bezpretensjonalny, cechuje się pewnością siebie, wyrównanym temperamentem i odwagą. Żywo reaguje na to, co dzieje się w otoczeniu.

WIELKOŚĆ I WAGA

Wysokość w kłębie dla psów:
61-62 cm – małe;
63-63 cm – średnio-duże;
65-66 cm – duże – najbardziej pożądany;
66-67 cm – bardzo duże.66-67 cm – bardzo duże.
Waga: dla psów ok. 50 kg

Wysokość w kłębie dla suk:
56-57 cm – małe;
58-59 cm – średnio-duże;
60-61 cm – duże – najbardziej pożądany;
62-63 cm – bardzo duże.
Waga dla suk ok. 42 kg